Moje dziecko jest dorosłe… czy dalej muszę płacić alimenty?

Niektórym rodzicom wydaje się,  że po ukończeniu przez dziecko 18 lat, alimenty mu się nie należą. No bo przecież dziecko przestaje być dzieckiem 😊 Jednak to nie osiągnięcie pełnoletności jest granicą do której na rodzicach spoczywa obowiązek alimentacyjny. Skończenie 18 lat najczęściej oznacza dorosłość tylko w sensie metryki… Rzadko który 18-latek jest zdolny do samodzielnego utrzymania, pracuje, zarabia i radzi sobie bez pomocy rodziców. Szczególnie gdy jego wyborem jest dalsza edukacja, studia.

Czy jest jakaś granica wieku do której rodzic musi płacić alimenty?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na rodziców obowiązek alimentacyjny, który trwa do chwili osiągnięcia przez dziecko możliwości samodzielnego utrzymania się. Wbrew wielu teoriom, nie ma tu granicy wieku – ani 18 ani też 25 lat. Ta zasada doznaje jednak pewnych ograniczeń – rodzice mogą uchylić się od obowiązku alimentacyjnego wobec pełnoletnich dzieci… Kiedy? Wtedy gdy wiąże się to dla nich z nadmiernym obciążeniem albo gdy dorosłe dziecko nie stara się, żeby się usamodzielnić.

A gdy dziecko nie zasługuje na alimenty?

Na koniec trochę kontrowersji. Wiedzieliście, że zdaniem Sądu Najwyższego rodzice muszą płacić alimenty na dorosłe dziecko,  jeśli nie jest w stanie samo o siebie „zadbać” ze względu na uzależnienie od narkotyków albo alkoholu?