Kalkulator alimentów – jak obliczyć koszty utrzymania dziecka

Gdy składasz pozew o alimenty, o podwyższenie alimentów lub też zawierasz wniosek o zasądzenie alimentów w pozwie rozwodowym – musisz wskazać kwotę alimentów jakiej dochodzisz.

Tutaj pojawia się szereg wątpliwości – jak obliczyć alimenty? Jakie koszty wziąć pod uwagę ustalając koszt utrzymania mojego dziecka?

O czym pamiętać?

Wychodząc naprzeciw tym problemom przygotowałam kalkulator alimentów, który w prosty sposób pomoże Ci wyliczyć wydatki jakie co miesiąc ponosisz na dziecko. W kalkulatorze znajduje się wiele przykładów dzięki którym o niczym nie zapomnisz i niczego nie pominiesz. Czasami jest tak, że nie uwzględniamy wydatków takich jak meble, koszty paliwa, które zużywamy dowożąc dzieci do szkoły czy na zajęcia dodatkowe do najbliższego miasta, czy też wydatków na dziecięce hulajnogi czy deskorolki. A to wszystko przecież składa się na koszt utrzymania Twojego dziecka!

Ze względu na to, że inne potrzeby mają niemowlęta, inne dzieci kilkuletnie a jeszcze inne dzieci uczące się i nastolatki – kalkulatory są trzy. Uwzględniają koszty utrzymania Niemowląt, Przedszkolaków i Uczniów.

Jak działa kalkulator alimentów?

W moich kalkulatorach nie znajdziesz jednak pytań o to ile kromek chleba Twoje dziecko zjada na śniadanie, ile gram dżemu smarujesz na kanapce czy ile litrów soku wypija na tydzień. Odradzam Ci także korzystanie z tego rodzaju kalkulatorów. Po pierwsze – tych danych i tak nie jesteś w stanie wskazać precyzyjnie – chyba że najpierw będziesz to przez dwa miesiące zapisywać. Po drugie – sąd bierze pod uwagę koszty uśrednione, uwierz mi, nie będzie rozwodził się nad ilością zjedzonych bułek. Rodzice, których pytam o miesięczne średnie koszty wyżywienia dziecka, raczej nie mają problemu z ich wskazaniem. Wiadomo,  że koszty te są zazwyczaj podobne dla dziewczynek lub chłopców w zbliżonym wieku. Inaczej sprawa wygląda z dietami – gdy dziecko ma np. alergię pokarmową czy też cukrzycę – wówczas uzasadnione jest wskazanie wyższych kosztów wyżywienia.

Koszty utrzymania dziecka a alimenty

Pamiętaj, iż kalkulator ten jest jedynie narzędziem, który ma pomóc Ci wyliczyć koszty utrzymania dziecka i wyliczyć średnią wartość alimentów. Jak wielu jest tu Was, tak wiele indywidualnych historii. Kalkulator uwzględnia standardową sytuację – kiedy oboje rodzice w równym stopniu przyczyniają się do pokrywania kosztów utrzymania dziecka. Jednakże nie zawsze tak jest. Alimenty zależą przecież nie tylko od potrzeb dzieci, ale także od zarobków i majątku posiadanego przez ich rodziców. Szczegółowe zasady jak obliczyć alimenty i od czego zależy ich wysokość opisałam tutaj. Gdy mama jest bezrobotna, jest na urlopie wychowawczym, a tata zarabia bardzo dobrze – sąd może nakazać ojcu pokrywać większą część albo nawet całość kosztów. Dodatkowo istnieje możliwość „rzeczowego” spełniania obowiązku alimentacyjnego – poprzez kupowanie konkretnych rzeczy albo np. opłacanie czesnego w szkole. Dlatego też nie traktuj proszę kalkulatora jako wyroczni. Jeśli wyliczenia wydadzą Ci się za niskie (a może za wysokie?), będziesz miał inne wątpliwości, wiesz gdzie mnie szukać.  A jeśli nie wiesz – w kalkulatorze także znajdziesz podpowiedź.

[wpdm_package id='1486']