Zaniżenie odszkodowania – Jak sprawdzić czy ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie po kolizji z OC sprawcy?

Gdy po zgłoszeniu szkody – kolizji czy innego zdarzenia drogowego – z OS sprawcy ubezpieczyciel przyznaje odszkodowanie, większość osób przyjmuje zaproponowaną kwotę. Nie weryfikują wysokości ustalonej przez ubezpieczyciela kwoty, często nie wiedząc, że decyzję ubezpieczyciela można zakwestionować! Z doświadczenia moich klientów wynika, że odwołanie od decyzji ubezpieczyciela bardzo często skutkuje podwyższeniem proponowanej kwoty.

Dlaczego? Ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe bardzo często zaniża wysokość odszkodowania.

Zaniżenie odszkodowania  z oc sprawcy wynikać może z nastęujących powódów:

1. zaniżenia przez ubezpieczyciela pierwotnej wartości auta – sprzed kolizji.

Pomimo, że ubezpieczyciel korzysta przy wycenie pojazdu z tabeli Eurotax, to wcale nie znaczy, że jest ona adekwatna do wartości twojego pojazdu. Najczęściej wskazana przez towarzystwo ubezpieczeniowe wartość pojazdu jest zdecydowanie niższa, niż ceny pojazdów tych samych modeli o adekwatnych parametrach w popularnych motoryzacyjnych serwisach aukcyjnych. Dlaczego? Z różnych względów. Przykładowo – zazwyczaj ubezpieczyciel z góry zakłada, że posiadany przez Ciebie egzemplarz jest najuboższą wersją….

2. uwzględnienia przy wymianie części zamienników, zamiast części oryginalnych

Tak…. To bardzo często pojawiająca się praktyka przy wycenie kosztów naprawy pojazdu. Pamiętaj – jeśli części w Twoim pojeździe były oryginalne – masz prawo żądać aby takie same zostały zastosowane przy naprawie!

3. zastosowanie amortyzacji

Ubezpieczyciel przy wycenie pojazdu, części, pomniejsza ich wartość ze względu na ich zużycie… Jest w tym racja, ale – bardzo często zastosowana amortyzacja nie przystaje do rzeczywistej utraty wartości!

4. zaniżenie stawki za roboczogodzinę pracy zakładu naprawczego

Kolejna popularna sytuacja skutkująca finalnie w rozbieżnościach wysokości odszkodowania proponowanego przez ubezpieczyciela a kosztorysu naprawy od mechanika. Pamiętaj, że jako poszkodowany w wypadku czy innym zdarzeniu drogowym nie masz obowiązku obdzwaniać wszystkich lokalnych zakładów naprawczych w poszukiwaniu najtańszego! Musisz jednak wykazać wysokość stawki za godzinę pracy zakładu – dostarczając ubezpieczycielowi cennik czy wycenę naprawy.

5. uznanie przez ubezpieczyciela, że niektóre uszkodzenia pojazdu powstały wcześniej

Tak…. Brak związku uszkodzenia z danym zdarzeniem drogowym to częsty argument przy braku ujęcia przez ubezpieczyciela do naprawy jakiegoś elementu. Dlatego warto mieć zdjęcia pojazdu sprzed i po zdarzeniu w celu porównania i udowodnienia ubezpieczycielowi, że danego uszkodzenia wcześniej nie było. Z mojego doświadczenia niestety wynika, że ten argument udaje się najczęściej niestety obalić dopiero w sądzie – gdy biegły rzeczoznawca z zakresu techniki samochodowej wypowie się jednoznacznie, czy dane uszkodzenia powstały w wyniku tego zdarzenia, czy też nie….